Slika prikazuje osobu koja pokazuje upalu desni, što je tipičan znak gingivitisa

Oralne bolesti često prođu neprimećeno dok ne postanu ozbiljan problem. Jedan takav primer je gingivitis, česta upala desni za koju mnogi misle da se događa nekome drugom, a ne njima.

Redovno zanemarivanje simptoma često vodi do ozbiljnijih komplikacija. Ono što je zapravo nezgodno je činjenica da početni stadijum bolesti može biti skoro bezbolan.

Ipak, blagovremena reakcija i adekvatna nega usne šupljine čine čuda. Danas ćemo razgovarati o gingivitisu, objasniti šta je zaista, kako nastaje, kao i kako ga sprečiti. Hajde da počnemo.

Kako prepoznati gingivitis?


Često se opisuje kao početni stadijum parodontalne bolesti, što u osnovi znači upalni proces koji zahvata desni. Primećuje se po crvenilu, oticanju i povremenom krvarenju prilikom četkanja zuba.

Pojava ne deluje alarmantno, sve dok se ne shvati da zapostavljanje može dovesti do parodontitisa i, u najgorem slučaju, gubitka zuba. Suština problema leži u bakterijama koje se množe na površini zuba i u prostoru između zuba i desni.

Lepljivi sloj poznat kao plak nakuplja se vremenom, pa ako se ne ukloni, završava kao kamenac. U toj fazi, situacija postaje komplikovanija.

Dobra vest je da se sve može držati pod kontrolom pravilnom negom i redovnim stomatološkim pregledima. Izgovora za odlaganje nema mnogo, jer je ovo jedan od najčešćih problema sa desnima.

Najčešći uzroci

Glavni krivac je plak, tanki biofilm sastavljen od raznih bakterija. Kada se ne ukloni redovnim i temeljitim četkanjem, počinje da se nakuplja i formira kamenac.

Kamenac predstavlja idealnu podlogu za dalje širenje štetnih mikroorganizama. Loša higijena zuba je prvi i najvažniji uzročni faktor, ali postoje i drugi koji mogu pogoršati situaciju.

U to se ubraja konzumiranje duvana, nedovoljan unos hranljivih sastojaka, visoke koncentracije šećera u ishrani i pad imuniteta.

Nasledna sklonost takođe igra ulogu, pa osobe koje imaju porodičnu istoriju problema sa desnima moraju obratiti posebnu pažnju na redovne kontrole.

Dodatni rizik nose i nagle hormonalne promene, na primer tokom trudnoće. Sve zajedno stvara pogodno tlo za razvoj upale koja, ako se ne tretira, može uznapredovati do ozbiljnijih oblika parodontalnih oboljenja.

Faktori rizika

Slika prikazuje osobu koja pokazuje zube i istovremeno drži cigaretu
Izvor: Youtube, Pušenje i žvakanje duvana usporavaju oporavak desni

Kod pojedinih osoba postoje okolnosti koje ubrzavaju pojavu gingivitisa. Vredi izdvojiti nekoliko posebno značajnih faktora:

  • Neadekvatno pranje zuba – površan pristup i neredovno korišćenje zubnog konca
  • Duvan – pušenje i žvakanje duvana otežavaju oporavak desni
  • Hormonalne oscilacije – trudnoća, menstruacija i menopauza mogu izazvati preosetljivost
  • Dijabetes – osobe sa hroničnim poremećajima šećera podložnije su infekcijama
  • Specifični lekovi – određeni medikamenti smanjuju protok pljuvačke
  • Genetski činioci – porodična istorija parodontalnih bolesti nije zanemarljiva

Kombinacija više navedenih činilaca povećava verovatnoću pojave upale desni i ubrzava njen tok. Zbog toga je preporučljivo obratiti se stručnjaku za savete o optimalnoj oralnoj higijeni i svim drugim preventivnim koracima.

Uobičajeni simptomi

Gingivitis neretko prolazi ispod radara, jer desni ne bole uvek onoliko koliko bi se očekivalo. Ipak, postoje znaci koji ukazuju na to da nešto nije kako treba.

Crvenilo i otok spadaju u najčešće simptome, kao i krvarenje tokom četkanja zuba ili prilikom čišćenja zubnim koncem. Stalan neprijatan zadah može sugerisati nakupljanje bakterija u usnoj duplji.

Primetno povlačenje desni ostavlja utisak da su zubi duži nego inače, što nikako nije estetski poželjno. Osetljivost na tople ili hladne napitke i blaga neprijatnost pri žvakanju predstavljaju dodatni alarm koji ne treba zanemariti.

Važno je reagovati na vreme, jer blagovremena terapija sprečava dalji razvoj komplikacija.

Dijagnoza i lečenje

Redovne kontrole kod stomatologa, poput onih koje nudi Protetica, omogućavaju rano otkrivanje gingivitisa. Za vreme pregleda, ispituje se stanje desni, meri dubina džepova oko zuba i, po potrebi, izrađuju se rendgenski snimci kako bi se proverilo da li je došlo do gubitka kosti.

Kada se potvrdi dijagnoza, sledi profesionalno čišćenje, što podrazumeva uklanjanje plaka i kamenca iznad i ispod linije desni. Tako se stvara zdrava osnova za oporavak.

Nakon tretmana, pacijenti obično dobijaju savete o pravilnom četkanju i korišćenju zubnog konca. U nekim slučajevima, prepisuju se antiseptičke vodice za ispiranje usta radi boljeg dejstva protiv patogenih bakterija.

Kod uznapredovalih promena, specijalistički parodontološki postupci mogu postati neophodni, ali uz ranu dijagnozu, takve mere najčešće nisu potrebne.

Sve počinje od temeljnog pregleda i iskrenog razgovora sa pacijentom, jer je pravovremena reakcija uvek najbolja strategija.

Prevencija

Najbolje oružje u borbi protiv gingivitisa je preventiva. Staro pravilo o pranju zuba dva puta dnevno nije prazna priča; redovno uklanjanje plaka smanjuje rizik od zapaljenja desni.

Preporučuje se korišćenje četkice sa mekim vlaknima, jer snažno trljanje može oštetiti gleđ i izazvati povlačenje desni. Zubni konac dolazi kao sledeća linija odbrane, budući da četkica ne stiže do svih međuzubnih prostora.

Antibakterijske vodice mogu dodatno suzbiti broj štetnih mikroorganizama. Ishrana bogata svežim voćem i povrćem igra veliku ulogu, pošto vitamini i minerali jačaju otpornost tkiva.

Ograničavanje duvana predstavlja možda najzahvalniji korak za očuvanje ne samo desni, već i celokupnog zdravlja organizma. Najzad, redovni pregledi kod stomatologa omogućavaju uklanjanje kamenca i otkrivanje mogućih problema još u početnoj fazi.

Praktični saveti za svakodnevnu rutinu

Slika prikazuje osobu koja koristi zubni konac, što je važan korak u prevenciji gingivitisa
Konac uklanja hranu sa mesta koja četkica ne može da dosegne

Bilo da se radi o jutarnjoj gužvi ili kasnonoćnoj lenjosti, nekoliko jednostavnih poteza pruža zaštitu od gingivitisa. Korišćenje zubne paste sa fluoridom pomaže u jačanju gleđi, dok pravilna tehnika četkanja treba da bude prioritet.

Preporučljivo je držati četkicu pod uglom od 45 stepeni u odnosu na desni, uz blage, kružne pokrete. Na tržištu postoje četkice sa ugrađenim tajmerom, pa nema izgovora za skraćivanje procesa.

Konac ne služi samo kao dodatna obaveza, već uklanja ostatke hrane tamo gde četkica nikako ne stiže. Sve se završava ispiranjem antibakterijskom vodicom i osmehom koji odaje zdravlje, a možda i poneki kompliment.

Red i disciplina u toj rutini često čine razliku između sasvim zdravih desni i prvih znakova gingivitisa.

Zaključak

Gingivitis se često potceni, jer ne prouzrokuje bolove niti zahteva hitnu intervenciju na samom početku. Ipak, izuzetno je važno napomenuti kako svaka, pa i najmanja promena na desnima, zaslužuje našu punu pažnju.

Pravovremena dijagnoza i redovna nega spašavaju i zdravlje i novčanik. Ne zvuči preterano kad se kaže da su osmeh i sve što uz njega ide pravi ukras ljudskog lica.

Ulaganje u preventivu, razumna ishrana i odlasci na sistematske preglede samo su male navike koje doprinose velikom uspehu. U suštini, sve se svodi na dobru higijenu i odluku da se sebi pruži najbolja moguća nega.

Ne treba zaboraviti da zdrave desni donose sigurnost u svakom osmehu. Streptokoka može igrati značajnu ulogu u zdravlju vaših desni i treba obratiti pažnju na način prenosa ove bakterije.

Rada

By Rada

Kroz svoje tekstove nastojim da pružim praktične savete i korisne informacije o zdravlju, lečenju i prevenciji. Na Orl Medicus Plus posvećena sam tome da svako pronađe pouzdane odgovore i unapredi svoje zdravlje na jednostavan način.